BORD, rokokostil, 1800-talets slut.

Bordsskiva med rundade hörn. Två lådor i sargen. Mittpelaren dekoreras av akantusblad, fyrdelad fot med avslutande lejontassar. Bredd 101 cm, djup 65 cm, höjd 77 cm.

Foten skadad, bordet snett, lejontassen separat. Fanerskador, fläckar. Lådbottnen med torrspricka. Foten ej ursprungligen ihophörande.

Utropspris
150 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

164. Josef Frank, bänk, modell "2009", Firma Svenskt Tenn 1900-talets mitt.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
8 000 SEK