SOFFA, gustaviansk, tidigt 1800-tal.

Rygg samt sidor med spjälor, snidade dekor, i hörnen urnformade knoppar, bladhölstrade ben, Stoppad sits med fast klädsel och underliggande förvaringsutrymme. Längd 177 cm, djup 56 cm, sitthöjd ca 45 cm, totalhöjd 96 cm.

Slitage. Förstärkt med senare metallstänger, spår av målfärg, klädseln med kraftiga skador. Spricka i dekordel.

Utropspris
300 EUR