Madeleine Pyk – en samling F769

Britt-Louise Sundell

(Sverige, 1928-2011)
Britt-Louise Sundell
(Sverige, 1928-2011)

VÄGGRELIEF, stengods, Britt Louise Sundell, Gustavberg.

Reliefdekor av fjärilar. Diameter 28 cm.

Några repor och mindre nagg.

Formgivare

Svensk keramiker och formgivare född i Västerås 1928. Hon studerade vid Konstfack i Stockholm under början av 1950-talet, och fick efter detta anställning vid Gustavsbergs Porslinsfabrik 1954. Sundell arbetade även i andra material såsom plast och glas. 1961 erhöll hon diplom för ett set glasvaser vilka formgivits på uppdrag av Målerås Glasbruk. Samma år prisades hon även för sin gallerutsmyckning vid Mariatorgets tunnelbanestation. Under den senare delen av 1970-talet övergav Sundell i stort sätt keramiken och började istället arbeta i grafik och teckning.

Utropspris
1 500 SEK