KANDELABER, förslivrad metall, senempire, 1800-talets första hälft.

Balusterformad pelare. För tre ljus. Ljusarmar med dekor av bladverk. Trepassformad fot. Höjd 43 cm.

Ytskikt med hårt slitage. Någo sned. Lagningar vid ljusarmarnas fäste. Två ljuspipor ombytta.

Utropspris
2 000 SEK