SKÅLAR 2 stycken, keramik, Aune Siimes, Arabia. En daterad 1945.

Oregelbunden form. Krakelerad glasyr i grått samt violett respektive blåturkose med gröna inslag. Signerade AS ARABIA SUOMI 1945 respektive otydligt AS (?) ARABIA. Höjd ca 3,5-5, diameter ca 10,5-13,5 cm.

En med senare påskrift i blyerts på fotkanten och nagg, möjligen från tillverkningen. Samma skål har även tillverkningsdefekter vid fotkanten. Båda med glasyrmistor.

Utropspris
2 000 SEK