TOALETTBORD, möjligen Halvdan Pettersson Möbelfabrik, Tibro, 1900-talets andra hälft.

Stomme i betsad bok. Laminerad skiva. Ben med mässingsskodda fötter. Svängd form. Tre lådor klädda i konstläder med dekor av pärlspik. Tre speglar. Längd 103, bredd ca 40, höjd 119 cm.

Slitage, repor, märken och färgbortfall. Mindre fanerskador och fläckar samt smärre anlöpningar. Bakben något lösa.

Utropspris
1 500 SEK