Bl a Claes Christian Carlén, Borås, verksam 1830-1844 (1865), GAB, Stockholm 1916 och MGAB, Uppsala 1966. Höjd 4- 7 cm.
Bruksslitage. Åtta pokaler med gravyrer. Mindre bucklor. En pokal med märken och lagade bristningar.