Quartz. Guldfärgad urtavla med stav index samt romerska siffror, datumvisare. Boett numrerad 0955019. Bredd ca 28 mm. Totalvikt ca 87 g. Etui medföljer.
Ej funktiontestad. Bruksslitage och mindre repor.