Fodral i mässing och glas. Vitemaljerad urtavla med svarta romerska siffror. Märkt "PAUL GARNIER Hr du Roi Paris". Undertill märkt "909T 73". Höjd 12 cm Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Ytspricka i urtavlan. Ett påtagligt samt ett mindre nagg i glaset.