PARTI KONSTGLAS, 5 delar, Helena Tynell, Nanny Still, Tamara Aladin, Timo Sarpaneva. Riihimäen Lasi och Iittala.

Vas, "Aitanlukko", Helena Tynell, höjd 21 cm, formgiven 1968. Vas, "Pala" (Bit), Helena Tynell, höjd 11,5 cm, formgiven 1964. Vas, "Koralli", signerad, Tamara Aladin, höjd 11,5 cm, formgiven 1975. Flaska, "Grapponia", Nanny Still, höjd 19 cm, formgiven 1968. Vas, "Sydän" (Hjärta), signerad Timo Sarpaneva Iittala -55, höjd 6 cm, formgiven 1953.

Smärre slitage, enstaka mindre nagg.

Utropspris
200 EUR