SPELDOSA MED SKIVOR (13 st), Polyphon, Tyskland, omkring år 1900.

Konturerat fodral med valnötsfaner. Lock märkt Polyphon, lockets undersida med tryckt blad märkt Polyphon med musciserande putti. Längd 28. Bredd 26. Höjd 16 cm.

Avslag på listdekor. Slitage, repor och märken. Ej funktionstestad. Smärre fanerskador.

Utropspris
2 000 SEK