KUNGLIGT SKÅP, delvis barock, enligt uppgift från Norge, 1600/1700-tal.

Brunbetsat, raka sidor, kraftig krönande gesims, rikt skuren och genombruten vegetativ- och floral dekor, dörr med genombruten dekor av spegelmonogram. Längd 108, djup 41, höjd 58 cm. Nyckel finns.

Slitage, renoverat och omarbetat samt kompletterat, lagningar.

Proveniens

Enligt handskriven etikett invändigt: "Norskt mindre kabinettskåp från 1600-talet. Inköpt på auktionen efter Carl XV vid Ulriksdal för 130 Rksd".

Utropspris
8 000 SEK