MAT- och KAFFESERVIS, 108 delar, "Musselmalet", helblond, Royal Copenhagen.

13 st mattallrikar (1084, diameter 25,5 cm)
12 st mindre mattallrikar (1085, diameter 23,5 cm)
1 st karott med lock (1109, längd 31 cm)
1 st ovalt uppläggningsfat (1148, längd 36 cm)
1 st runt fat (1062, diameter 25 cm)
1 st mindre fat (1122, längd 23 cm)
1 st mindre vas (1015, höjd 7 cm)
2 st vaser (1016, höjd 11 cm)
2 st små fat (504, diameter 7 cm)
3 st små assietter (1145, diameter 11 cm)
1 st litet fat med avdelare (1001, diameter 10 cm)
1 st tändstickshållare (546, höjd 6 cm)
12 st djupa tallrikar (1170, diameter 20 cm)
1 st kaffekanna (B&G)
1 st sockerskål med lock (428)
2 st sockerskålar (1112/1113, diameter 10-12 cm)
2 st gräddkannor (59/1031, höjd 7 cm)
12 st assietter (1087, diameter 17 cm)
1 st terrin (1128, diameter 20 cm)
12 st tallrikar med bred hexagonal kant (1094, diameter 21 cm)
6 st låga kaffekoppar med fat (713)
12 st höga kaffekoppar med fat (1036)
2 st uppsatsskålar (1020, höjd 14 cm)
1 st mindre avlångt uppläggningsfat (1146, längd 25 cm)
1 st såsskål med lock (1106)
1 st skål (1061, diameter 23 cm, höjd 9 cm)
1 st mindre avlång skål (1177, längd 15 cm)
1 st skål (1018, diameter 21 cm)
1 st skål (1075, längd 18,5 cm)

Smärre bruksslitage. Fläckar, några repor, märken. Fat med avdelare har lagningar. Någon assiett samt en tallrik (1085) med nagg, ovala terrinen med x inristat över märkning.

Utropspris
15 000 SEK