FICKUR, herr, American Waltham Watch Co, USA, ca 1904, 14K guld.

Savonett. Manuellt. Vit emalj urtavla med svarta romanska siffror och sekundvisare. '17 jewels adjusted' urverket signerad PS Bartlett, numrerad 13 008 647. Yttre boett med guillocherad dekor och graverad monogram 'TB'. Diameter 48 mm. Totalvikt ca 88 g.

Ej funktiontestad. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK