KOPP MED FAT, porslin. Wien, empire, omkring 1800-talets andra kvartal.

Förgylld kant, dekor, öra samt insida. Öra med maskaron. Fat med grön dekor och guldkant. Fatets diameter 15 cm. Koppens höjd 6 cm.

Förgyllningsslitage. Glasyrdefekt. Färgbortfall.

Utropspris
1 200 SEK