SERIETIDNINGAR OCH SERIEBÖCKER, 90 st. Kalle Anka, Åsa-Nisse, 91:an, Walt Disney, Dennis. 1950-/60-tal.

Kalle Anka: Nr 26 1959. Nr 9, 10, 14, 37, 41, 42, 46, 49. Nr 4, 5, 6-7, 10, 11, 12, 13, 18, 22, 36, 40, 41, 45, 46, 47, 48, 49, 51 1961. Nr 7, 8, 15, 16, 20, 25, 28, 32, 34, 37, 38, 43, 46, 50, 51, 52 1962. Nr 11, 12, 16, 22, 23, 38, 46, 47, 50 1963. Nr 4, 5, 7, 16, 17 1964. Nr 46 1968.
Kalle Ankas Julalbum 1961.
Åsa-Nisse 1964.
91:an: Nr 1 1957.
Dennis: 19 nummer, några från första året 1958, resterande omkring 1960-1962 och en från 1970.
11 serieböcker från FIB:s Gyllene Bok, däribland flera Walt Disney såsom Alice i Underlandet och Askungen samt Kalle Anka och Jimmy Cricket.

Medföljer ett större antal skadade serietidningar utan försättsblad.

De flesta tidningar Kalle Anka med smärre eller obetydligt slitage. Några med skador och veck. Övriga med bruksslitage och några med skador och lösa pärmar. Påskrifter på vissa böcker och tidningar. Ej fullständigt genomgångna.

Utropspris
1 500 SEK