TRÄDGÅRDSSOFFA, J & C.G. Bolinder, AB Stockholm, omkring år 1900.

Gavlar av gjutjärn med genombruten dekor. Träribbor i rygg och sits. Märkt i gavlar. Längd 181 cm.

Slitage, repor och märken. Träribbor med hårt ytslitage. Framben med avslag.

Utropspris
4 000 SEK