TEKANNA MED FAT, silver, Peter & Ann Bateman / Thomas Ollivant, London, 1793. Total vikt 643 cm.

Dekor av växter. Lockknopp i ben och hänkel i trä. Fat på fyra ben. Total höjd 18 cm.

Åldersrelaterat slitage med några repor och märken. Knopp med sprickor. Dubbelstämplad tekanna. Inskription och trolig lagning på kannans undersida.

Utropspris
8 000 SEK