Urhus i förgylld metall. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Dekorerad med flöjtspelande puttis. Längd 26,5 cm, bredd 14 cm, höjd 35 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Anlöpningar, repor. Vissa dekordelar något lösa. Glas på urtavla saknas. Ej funktionstestad.