Vitmålat trä och glas. Glasade sidopartier samt pardörrar. Fyra hyllplan, underdel med pardörrar och bakomliggande hyllinredning samt lådor. Längd 80 cm, bredd 41 cm, höjd 170 cm.
Bruksslitage. Repor, smärre nagg samt färgbortfall. Senare målning. Nyckel saknas.