Smycken
691921

COLLIER, sterlingsilver, grön sten, vita- samt svarta stenar, 1900-talets första hälft.

Genombrutet hänge med heltäckande mönster av vita- och svarta stenar. Dekor av rektangulär fasettslipad grön sten. Kedja med genombrutna ledade länkar med heltäckande dekor av vita stenar. Hängets längd ca 6 cm. Kedjans längd ca 50 cm.

Bruksslitage. Avkortad. Lös kedjelänk medföljer, skadad länk. Lagning. Några stenar saknas.

Utropspris
2 000 SEK