BORDSLAMPA, fajans. Holland, 17/1800-tal.

Omarbetad vas. Uppåt avsmalnande, med fasetterade sidor. Kinesiserande dekor av män och blomstersarrangemang. Höjd ca exklusive lampsockel ca 32 cm (inklusive lampsockel ca 39 cm.

Slitage, repor och stötskador med mindre materialbortfall. Lagningar. Sprickor. Tillverkningsdefekter. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 500 SEK