Allmoge
692020

HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-/1800-tal.

Delvis originalmålat. Tudelat. Överdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar samt bakomliggande hyllplan. Bredd 130. Djup 85. Höjd ca 215 cm.

Slitage, repor och märken. Ett senare ben löst medföljer. Något slagen skiva. Färgbortfall. Torrsprickor. Avslag på hörn. Fläckar. Lås saknas. Delvis retuscherad målning.

Utropspris
10 000 SEK