Allmoge
692182

HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-talets andra hälft.

Tudelat. Målat. Överdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Underdel med dörr och bakomliggande hyllplan. Underdel bär invändig datering 1772. Bredd 98. Djup 55. Höjd 196 cm. Nyckel finns.

Senare målning. Slitage, repor och märken. Färgbortfall. Torrsprickor.

Utropspris
4 000 SEK