KYLIX, lergods. P Ipsen Eneret, Köpenhamn, omkring 1900.

Lergods med glasyr i svart och ristad samt målad dekor. Stämpelmärkt P Ipsen Eneret Kjöbenhavn 80. Höjd ca 5, längd inklusive hänklar ca 19,5 cm.

Smärre bruksslitage och färgnötningar. Obetydlig glasyrnagg samt obetydlig inre fotringsnagg.

Utropspris
1 200 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?