SOFFA, s k Fästmanssoffa, 1800-talets slut.

Rundad form med två säten för personer som kan vara vända mot varandra. Svarvade och hjulförsedda ben. Klädd i gulbrun plysch med fransar nedtill och tofsar upptill. Höjd ca 73, bredd ca 74 och längd ca 140 cm.

Obetydligt slitage. Senare klädsel. någon mindre del av fransraden har lossnat i limningen.

Utropspris
3 500 SEK