KASK, m/1887, för officer vid Göta- och Svea Livgarde. Sverige. Fodral medföljer.

Svartlackerat läder. Försilvrad och förgylld vapenplåt. Dekor av centrerat riksvapen i emalj, flankerat av fanor och lejon. Vid det högra hakbandsfästet en gul sidenkokard. Originalfodral medföljer. Kaskens längd vid svettremmen, ca 20 cm, bredd ca 16.

Bruksslitage, repor och märken med mindre materialbortfall där ytan skadats. Missfärgning invändigt.

Utropspris
5 000 SEK