SABEL, för artilleriet, m/1831, Sverige.

Fäste av stål. Eneggad klinga med skålslipnining samt blodränna. Balja med två koppelringar. Längd ca 101, varv klinga ca 87 cm.

Slitage, repor och stötmärken. Mindre rostangrepp och fläckar.

Utropspris
2 000 SEK