Fäste i mässing, märkt med P. Böjd eneggad klinga med flat rygg och blodränna. Längd ca 76, varav klingan ca 62
Bruksslitage, repor och stötmärken. Renoverad med bland annat förstärkningar. Möjligen senare klinga. Fläckar och rostangrepp.