VÄGGUR, sengustaviansk stil, urmakare Robert Engström, Stockholm, (1864-1926).

Skuren och förgylld dekor. Genombrutet krön med blommor och rosettdekor. Emaljurtavla med arabiska siffror. Höjd ca 57 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Nagg. Smärre färgbortfall. Urtavlan med slitage. Ej funktiontestad.

Utropspris
1 500 SEK