KARMSTOLAR, nyrenässans, sent 1800-tal.

Fast, stoppad klädsel i rygg och sits. Delvis klädda armstöd med avslutande delfin. Svarvad och skuren dekor. Hjultrissor framtill. Bredd 65 cm, sitthöjd 43 cm, totalhöjd 102 cm.

Kompletteringar. Torrsprickor, slitage, smuts.

Utropspris
150 EUR