TOALETTBORD, nyrokoko, 1800-talets slut.

Upptill spegeluppsats med svängda former och snidad dekor, ljusbrickor och tre lådor. I sargen tre lådor. Nertill två hurtsar, bakom dörrarna tre lådor resp utdrabara hyllor. Bredd 108 cm, djup 56 cm, totalhöjd 190 cm. Nyckel finns.

Torrsprickor, lös dekordel. Lackskador, stötmärken. Anlupen spegel. Spegelns bakstycke med längsgående spricka.

Utropspris
200 EUR