Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Ateljé Lyktan

(Sverige, Grundat 1934)
Ateljé Lyktan
(Sverige, Grundat 1934)

GOLVLAMPA, "modell nr 577", Hans Bergström, Ateljé Lyktan, 1950-tal.

Mässing. Ställbar arm. Vit textilskärm. Höjd ca 120 cm.

Slitage, smärre fläckar. Ersatt skruv. Ej funktionstestad.

Formgivare

Ateljén Lyktan startades år 1934 i Helsingborg av den unge formgivaren Hans Bergström. Företaget inriktade sig mot lamptillverkning för offentlig miljö, kyrkor och designmedvetna hem. År 1964 tog Anders Pehrson över Ateljé Lyktan och kom att sätta sin personliga prägel på utvecklingen av företaget fram till slutet av 1970-talet. Ett flertal modeller som formgavs under Anders Pehrsons tid har idag blivit klassiker. ”Bumling”, ”Knubbling” och ” Supertube” är några av de mest välkända exemplen. Än idag sprider Ateljé Lyktan ljus till våra hem med sin stilsäkra, rena design.

Utropspris
3 000 SEK