BORDSUR, Karl Johan-stil, omkring år 1900.

Mahognyfanerad med detaljer i mässing. Urhus i form av lyra, krönt av blomsterkorg och parställda svanar. Emaljerad urtavla med romerska siffror. Höjd 51 cm.

Bruksslitage. Mindre fläckar, fanerskador och lagningar. Mässingslock med bucklor. Lyrans mässingssträngar något skeva. Ej funktionstestad.

Utropspris
2 000 SEK