UNDERSKÅP, "nr 821", ett par, samt SEKRETÄRHYLLA, "nr 823", Karl Andersson & Söner, Huskvarna, 1940-/1950-tal.

Grålackad furu. Sekretärhylla invändigt blålackad.
Underskåp längd 80, djup 40, höjd 70 cm.
Sekretärhylla längd 80, djup 25, höjd 125 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage, märken, ett lås krånglar.

Bruttopris enligt fabrikens priskurant år 1950:
"nr 821": 112 kr, "nr 823"136 kr.

Utropspris
2 000 SEK