SKRIVBORD, omkring 1900-talets mitt.

Fanerat med teak. Två med hurtsar med fyra lådor vardera samt en låda i mitt. Längd 115 cm, bredd 50 cm, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fläckar samt delvis senare ytbehandling. Repor. Fanerskador.

Utropspris
1 500 SEK