KAFFE- och TESERVISDELAR, ca 25 delar, bl.a. "Amanita", Helmer Ringström, Gefle, porslin, 1949-57.

Bestående av;
1 kaffekanna,
1 sockerskål,
2+2 gräddkannor,
1 runt uppläggningsfat,
7 kaffekoppar med 8 fat,
5 tekoppar med 3 fat,
6 assietter.

Bruksslitage, krackelyer, repor, sockerskål med invändig nagg, kannans pip med kantnagg/nötning.

Amanita tillverkades mellan 1949 och 1957

Utropspris
1 500 SEK