SEKRETÄR, sengustaviansk, signerad LB, tidigt 1800-tal.

Tudelad. Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Nedfällbar klaff med bakomliggande lådor och skrivinredning. En låda över klaff samt tre lådor under klaff. Tanddekor. En låda märkt LB. Bredd 123. Djup 54. Höjd 134 cm. Nyckel finns.

Slitage. Repor och märken. Fanerskador. Avslag i bakkant och på lister. Något fläckad skiva. Torrsprickor. Nyckel finns.

Utropspris
10 000 SEK