TEKANNA, silver, Andrew Fogelberg, London 1778, vikt 562 gram.

Oval, med rak pip, dekor av pärlstav och antikiserande medaljonger. Uppsvängt trähandtag. Längd 26 cm, höjd 13 cm.

Bruksslitage, liten lagning vid pipens fäste, små bucklor.

För ytterligare läsning om Andrew Fogelberg se: Nationalmuseum Bulletin Volume 16, nr 3, sid. 158, Stockholm 1992.

Utropspris
9 000 SEK