MYNT, Astrid Lindgren, 1-kilosprägling i silver med guldmotiv, 1900/2000-tal.

Frånsidan med motiv av Emil i Lönneberga, Karlsson på taket, Ronja Rövardotter, Barnen i Bullerbyn, Vi på Saltkråkan, Madicken, Bröderna Lejonhjärta och Pippi Långstrump. Åtsidan med motiv av Astrid Lindgren. Schatull och dokumentation medföljer.

Obetydande bruksslitage.

Utropspris
4 000 SEK