Johan Melkior Lundberg d.y.

(Sverige, 1781-1834)
Johan Melkior Lundberg d.y.
(Sverige, 1781-1834)

STOLAR, ett par, empire, stämplade MBL, Melkior Lundberg dy, verksam i Stockholm 1808-1812.

Målade. Genombruten rygg med ett kryss med en fleuron i centrum. Överliggaren är svängd. Raka framben, kannelerade och bladhölstrade. Sabelben bak. Fast stoppad sits och rygg klädd i gulrandig textil. Med stolmakarämbetets sigill.

Bruksslitage. Renoverade och kompletterade. Senare målade och klädda. Maskstungna. Sprickor. Skador. Lagningar.

Utropspris
8 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

38. Wilhelm Kåge, drakvalp, "Argenta", stengods, Gustavsberg, omkring 1940.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK