Madeleine Pyk – en samling F769

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

FÅTÖLJER, 1 par, "Sirocco", Arne Norell, 1900-talets andra hälft.

Stomme av ek. Sits och rygg av canvas, armstöd och detaljer av skinn. Löstagbar plymå i sits. Märkta med etikett.

Slitage. Repor och märken. Klädsel med slitage och fläckar.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.

Utropspris
5 000 SEK