Madeleine Pyk – en samling F769

Rosenthal

(Tyskland, Född 1879)
Rosenthal
(Tyskland, Född 1879)

SERVIS, ca 54 delar, porslin, "Maria Björnbär", Rosenthal, 1900-talets andra hälft

12 mattallrikar, diameter 25 cm
12 förrättstallrikar, diameter 21,5 cm
12 djupa tallrikar, diameter ca 22 cm
10 assietter, diameter 17,5 cm
2 uppläggningsskålar, diameter 23 cm
5 uppläggningsafat, diameter 25-38 cm
1 såsbåt, längd 24 cm

Smärre slitage. Fem tallrikar med nagg. En mattallrik med spricka.

Formgivare

Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.

Utropspris
3 000 SEK