SERVISDELAR, 50 st, flintgods, "Lorne", Grindley, Staffordshire, England, 1900-talets början.

Växtdekor i underglasyrblått. Terrin, kanna, såssnipa, tre serveringsfat, tolv tallrikar, nio djupa tallrikar, tolv assietter, elva mindre assietter.

Bruksslitage. Ställvis krackelyrer och repor. Mindre assiett med avslag. Två större assietter med nagg. Tre djupa tallrikar med sprickor och missfärgningar, en av dessa även med avslag.

Utropspris
1 500 SEK