FÅTÖLJ samt FOTPALL, Chesterfieldmodell, 1900-talets fjärde kvartal.

Klädd i färgat läder. Fåtölj med lös sittplymå samt djuphäftad rygg. Fotpall med djuphäftad sits. Dekor av pärlspik. Svängda ben i betsat trä.

Bruksslitage. Repor och märken med färgbortfall. Skadad klädsel under sittplymån.

Utropspris
3 000 SEK