Fanerat med teak och ek. Tre skjutbara dörrar med bakomliggande hyllinredning. Sex lådor. Brickmärkt. Längd 190 cm, bredd 42 cm, höjd 75 cm.
Bruksslitage. Fläckar och märken. Några större märken i bakre kant. En senare detalj på en låda.