PUUKKO-KNIVAR, 6 st, Finland, bl.a. Marttiini, 1900-talets senare hälft.

Skaft i diverse träslag. 4 st med dekor av stiliserade huvuden av lokatt, fisk, björn resp. häst. Längd inkl läderbalja 24 -29 cm.

Bruksslitage. En med gravering.

Utropspris
250 EUR