GOLVUR, 1900-talets början.

GOLVUR, 1900-talets början.

Urhus med svängt krön- samt pilasterdekor. Urtavlan med romerska siffror samt med kartuscher i pressad gulmetall.
Höjd 189 cm, djup 29 cm, bredd 40 cm. Lod och pendel finns. Nyckel till urhuset finns.

Slitage, stötmärken. Ej genomgången. Ej funktionstestad.

Utropspris
1 000 EUR