STOL, modell 970, Josef Frank, Svenskt Tenn, omkring 1900-talets mitt.

Stomme i betsad bok. Ribbad rygg. Läderklädd sits med dekor av pärlspik.

Bruksslitage. Senare klädsel med skador. Repor, skav och märken. Sprickor. Renoverad och kompletterad under sits.

Utropspris
1 500 SEK