Fanerad med lövträ samt lackerad. Fyra lådor i tre varv med metallbeslag. Stenskiva. Längd 117 cm, bredd 51 cm, höjd 88 cm.
Bruksslitage. Lacken ställvis vitnad. Fanersprickor. Märken. I lådor odör. Skiva med nagg.